1.Wybierz nazwę domeny
Wiele osób z pewnością od dawna zastanawia się, czy nie zacząć prowadzić bloga. A gdy taka decyzja już zapadnie i masz pomysł oraz chęci to tak naprawdę sen z powiek spędza tylko jedno. Jaka nazwa będzie odpowiednia oraz czy w pełni zobrazuje temat, któremu go poświęcimy? Nazwa powinna być przede wszystkim prosta, łatwa do zapamiętania oraz taka, aby twoi czytelnicy już na początku wiedzieli, o czym jest twój blog.
Wszystko zależy od tego, czy będzie to twój osobisty blog, na którym poruszać będziesz przeróżne tematy czy to blog o jednej tematyce. Wtedy w jego nazwie warto umieścić tytuł wskazujący tematykę bloga.
Jak już wybierzemy nazwę bloga, warto zawczasu sprawdzić na stronie hostingowej czy uda się go zarejestrować oraz wykupić domenę zawierającą tę samą nazwę. Wyszukiwarka z pewnością nam to ułatwi i za chwile będzie wiadomo czy istnieje taka możliwość.
Pamiętajmy, że nazwa domeny to kluczowy element tego, że istniejemy w internecie. Dlatego warto wybrać taką domenę, która w 100% nas usatysfakcjonuje, bo zostanie z nami z pewnością na długie lata.
Gdy chcesz zarejestrować adres internetowy bloga, musisz pamiętać, że im prościej, tym lepiej. Nazwa musi być zrozumiała dla tej grupy wiekowej, do której ma być tak naprawdę skierowany twój blog. Domena zawiera bowiem nazwę bloga oraz funkcjonalne rozszerzenia.
Czasami może się zdarzyć, że nazwa jest już zajęta. I co wtedy?
Pamiętaj, że twoja domena nie może być zbliżona do nazw handlowych już zarejestrowanych.
Gdy domena jest zajęta, warto wyszukać jakiegoś dodatkowego słowa, dzięki czemu z pewnością ułatwi to jej rejestrację. Kolejnym krokiem może być dodanie myślnika między wyrazami w nazwie bloga oczywiście, jeśli nazwa to kilka wyrazów. Warto pamiętać, że w nazwie bloga można użyć tylko i wyłącznie myślnika. W grę nie wchodzą żadne spacje, jak i inne znaki interpunkcyjne. Gdy i tym razem nie uda się zarejestrować naszej domeny, pozostaje nam tylko spróbować innego rozszerzenia. Najbardziej preferowane to rozszerzenia domeny .pl i .com.
Pamiętajmy, że nazwa domeny to kluczowy element tego, że istniejemy w internecie. Dlatego warto wybrać taką domenę, która w 100% nas usatysfakcjonuje, bo zostanie z nami z pewnością na długie lata.
2.Jaki hosting dla bloga?
Jeśli zakładasz bloga i masz już wybraną nazwę oraz domenę następnym krokiem jest wybór odpowiedniego hostingu. Jedną z możliwości jest skorzystanie z darmowych platform, jednak czy to będzie dla ciebie odpowiednie? Wiąże się to zapewne ze sporymi ograniczeniami i brakiem dostępu do niektórych funkcji, z których z pewnością chciałbyś skorzystać.
Dlatego warto wykupić płatny pakiet hostingu na cały rok. Hosting to bowiem nic innego jak firma, która oferuje niezbędne usługi oraz narzędzia do przeglądania stron w internecie. A przecież prowadząc bloga, chcemy, aby dane z bloga były gdzieś przechowywane. Tylko dzięki hostingowi twoi odbiorcy i użytkownicy po wpisaniu nazwy twojego bloga będą mogli z powodzeniem przeglądać te treści, które przechowywane są na serwerze.
Dzięki odpowiedniemu hostingowi osoby odwiedzające twoją stronę z łatwością będą mogły zapisać się do newslettera, dodać komentarz oraz szybciej i łatwiej przeglądać dotychczasowe wpisy. Przecież zależy nam na szybkości oraz wydajności usługi, ponieważ to kluczowe znaczenie.
Zatem jaki hosting wybrać dla bloga WordPress?
Na świecie istnieją tysiące hostingów, a większość z nich spełnia wymagania WordPressa. Pamiętajmy, aby nie kierować się reklamami, gdyż wybór odpowiedniego hostingu to nie lada wyzwanie. Wiele firm tworzy dedykowane oferty na hosting pod WordPress, jednak na pierwszym miejscu warto kierować się szybkością. Zawsze można sprawdzić, na jakim hostingu działa strona konkurencji, to z pewnością pomoże nam w wyborze tego odpowiedniego.
3.CMS dla bloga
Założenie bloga nie należy do zadań skomplikowanych, jednak już wybór odpowiedniego systemu CMS stawia pytania. Do założenia naszego bloga oraz jego edycji potrzebna będzie platforma, system do zarządzania treścią, czyli tzw. CMS. Dzięki niemu możemy w dowolny sposób rozbudować treść naszego bloga oraz zarządzać stroną. Najważniejsze, że CMS pomaga tworzyć i aktualizować bloga, a najlepszym dostępnym i niezwykle popularnym systemem jest WordPress. Ponieważ korzysta z niego bardzo dużo osób na całym świecie ma on wiele przydatnych wtyczek i jest łatwy w obsłudze. Zainstalowanie tego systemu na serwerze sprawia, że masz pełną kontrolę nad kierunkiem rozwoju bloga oraz jego funkcjonalnością. Nieograniczone możliwości przemawiają na plus za wyborem tego rozwiązania dla bloga.
4.Blog WordPress
WordPress jest platformą do tworzenia stron internetowych. To oprogramowanie, z którego możemy skorzystać w przypadku prowadzenia strony naszej firmy, bloga lub e- sklepu. Służy ona zarówno profesjonalnym agencjom, jak i laikom. Idealna platforma dla wszystkich ze względu na elastyczność i funkcjonalność jednak ma swoje wady. Jest to bezpieczeństwo, a każdemu z nas zależy, aby treści zawarte czy to na naszym blogu, czy też stronie firmy były w pełni bezpieczne. Aby tak się stało, wszystko zależeć będzie od przestrzegania dobrych praktyk.
WordPress jest jedną z głównych platform na całym świecie tak często wybieranych w przypadku prowadzenia bloga. Jego popularność, dostęp do dużej ilości motywów oraz wtyczek daje duże możliwości, jeśli chodzi o zmiany na stronie naszego bloga i pozwala na lepsze jego funkcjonowanie. Łatwość obsługi platformy i możliwość rozbudowy sprawia, że można na niej stworzyć praktycznie każdego bloga. Od tematyki podróżniczej przez kulinarną aż do lifestylowej.
5.WordPress.com czy WordPress.org?
Szukając CMS WordPress, z pewnością natrafimy w pierwszej kolejności na dwie najbardziej popularne z witryn, czyli WordPress.org oraz WordPress.com. Wybierając którąkolwiek z nich, z powodzeniem możemy założyć bloga lub sklep online. Jednak w przypadku innych funkcji, jakie oferują obie z nich, znacznie się one różnią od siebie. Jeśli zależy nam tylko na tym, aby być w sieci, nie liczymy na żadne profity z reklam i chcemy mieć własną stronę www lub bloga warto wybrać WordPress.com. Natomiast jeśli zależy nam nie tylko na kliku lub kilkunastu wpisach na naszym blogu i wymagamy czegoś więcej, lub myślimy o zarabianiu w sieci, zawsze warto wybrać WordPress.org.
Zalety WordPress.org to między innymi pełna kontrola nad stroną, możliwość wyboru dowolnych, płatnych motywów, korzystanie z wtyczek. Dodatkowo nasza strona może zawierać reklamy, a cały zysk z nich jest tylko i wyłącznie nasz. Istnieje możliwość korzystania z narzędzi śledzenia ruchu itd. WordPress.org to open source, czyli korzystanie z niego jest całkowicie darmowe, musimy mieć tylko własną domenę i hosting.
Wady WordPress.org to przede wszystkim konieczność zakupu hostingu oraz instalacji.
Zalety WordPress.com to możliwość prowadzenia swojej strony www lub bloga bez konieczności płacenia hostingu oraz za wybór domeny. Jednak mamy tylko do 3 GB za darmo. Nie trzeba być na bieżąco z aktualizacjami, a usługa umożliwia również stworzenie kopii zapasowej witryny.
Wady WordPress.com brak elastycznego i swobodnego zarządzania WordPressem, ponieważ jesteśmy od niego w pełni zależni oraz musimy zapłacić opłatę za abonament.
Zatem odpowiedź jest prosta. Jeśli masz zamiar zarabiać na swojej stronie poprzez handel elektroniczny i mieć pełną kontrolę powinieneś wybrać WordPress.org dający o wiele więcej możliwości i funkcji niż WordPress.com.
6.Instalacja WordPress
Instalacja WordPressa nie jest skomplikowaną operacją i dla osoby doświadczonej będzie to zaledwie 5-10 minut, jednak osobie, która instaluje go pierwszy raz, może to zająć nawet godzinę. WordPressa możemy zainstalować na kilka możliwych sposobów. Możemy to zrobić manualnie poprzez FTP, lokalnie na komputerze oraz automatycznie i do tego należy skorzystać z auto instalatora. Pamiętajmy, że głównym przeznaczeniem WordPressa jest działanie na serwerze, a nie tylko na komputerze.
7.Jak edytować bloga WordPress?
WordPress jest naprawdę niezwykle prosty w obsłudze i nie musisz znać się na programowaniu, aby edytować treści zawarte na swojej stronie. W zależności od twoich upodobać oraz wymagań możesz trzymać wszystko na zapleczu, którym w tym przypadku jest Kokpit.
Po zalogowaniu się do WordPressa po podaniu nazwy użytkownika i hasła możesz przejść właśnie do Kokpitu. I stąd do swojej strony, która istnieje niezależnie. Każda ze stron może mieć inny układ i różnić się od siebie wyglądem.
Wpis to już jednak coś zupełnie innego ma on bowiem narzucony układ, składający się z tytułu, treści oraz daty dodania wpisu.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre z funkcji WordPressa pojawiają się zarówno w jednym, jak i drugim pasku.
Pasek narzędzi oraz panel administracyjny to dwa główne elementy WordPressa.
Pasek narzędzi jest odpowiedzialny za nawigacje w blogu i jest niezwykle przydatny w momencie, gdy jesteśmy zalogowani na stronie bloga. Różni się on w zależności od tego czy jesteśmy w panelu użytkownika, czy w podglądzie bloga.
Znak WordPress pokazuje jaką wersję mamy zainstalowaną.
Funkcje paska narzędzi, jakie mamy z poziomu bloga to między innymi: edytuj stronę/wpis, dostosuj oraz ikona z nazwą naszego bloga.
Funkcje paska narzędzi z poziomu kokpitu to aktualizacje, komentarze, ikona z nazwą bloga, dalej oraz zobacz wpis/stronę.
W pasku narzędzi dodatkowo mamy zarządzanie kontem oraz wysuwane panele.
Panel administracyjny natomiast to pionowe menu, które znajduje się po lewej stronie ekranu i zawiera zakładki takie jak wpisy, media, kokpit, strony, komentarze, wygląd, użytkownicy, narzędzia, wtyczki oraz ustawienia.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre z funkcji WordPressa pojawiają się zarówno w jednym, jak i drugim pasku.
8.Motywy (szablony) WordPress
Często szablon mylony jest z motywem, a jak wiadomo, oba pojęcia znaczą coś zupełnie innego. Motywy bowiem to rozszerzenia dla WordPressa i zmieniają one postać wizualną widoczną dla twoich czytelników. Obsługa szablonów to nic innego jak specjalna funkcja WordPressa, która w pełni pozwoli na zmianę wyglądu podstron.
Odpowiedni motyw ma wpływ na wygląd naszego bloga, a WordPress ma zainstalowane tylko trzy motywy domyślne. Jest to motyw Twenty Seventeen, Twenty Sixteen oraz Twenty Fourteen. Proste i szybkie w obsłudze, zawierające prosty kod. Jednak jeśli żaden z tych trzech motywów nie jest tym, czego oczekujemy, możemy skorzystać z bezpłatnych motywów. Motyw blogowy jest zbiorem plików, które stworzą nam funkcjonalny wygląd naszego bloga. Odpowiada on za wygląd strony, kolorystykę i wiele innych elementów, dzięki którym nasza strona www lub blog będą wyglądać profesjonalnie.
9.Posty i wpisy na WordPress
Przeszliśmy przez długi proces instalacji oraz konfiguracji naszego bloga i nareszcie nadeszła ta chwila, kiedy chcemy w końcu dodać swój pierwszy wpis. Jak zatem go stworzyć i opublikować na naszym blogu?
Na początku należy przejść do menu z lewej strony i wybrać zakładkę Wpisy. Aby dodać swój własny tekst i zacząć pisać wybieramy przycisk Dodaj nowy. I tym oto sposobem nasz pierwszy wpis jest już dostępny. Pamiętajmy, że każdy z wpisów na WordPressie zawiera Tytuł, Kategorię, Tagi, Obrazek wyróżniający. Wszystkie z tych elementów należy uzupełnić.
Mamy już swojego bloga, pierwszy wyczekany wpis. Jak zatem dotrzeć do konkretnych odbiorców i promować swojego bloga? Możemy zacząć promować naszego bloga od mediów społecznościowych, możemy także użyć odpowiednich słów kluczowych, które poprawia pozycjonowanie naszego bloga w internecie. Każdy z naszych wpisów powinien być przygotowany pod względem SEO.
0 komentarzy