Jak przenieść stronę WordPress na inny hosting?

11 stycznia 2022

Szybkość działania strony ma ogromne znaczenie zarówno dla użytkownika, jak i dla botów Googla. Biorąc pod uwagę, że wyszukiwarka ta posiada aż ponad 92% udziałów w rynku, to warto mieć na uwadze czas ładowania się strony internetowej. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma hosting. Zdarza się, że pierwszy wybór nie był trafiony. W efekcie czego masz już dość długiego ładowania się stron, wysokich kosztów utrzymania lub mocno przeciętnego wsparcia technicznego. Dlatego właśnie postanawiasz o przeniesieniu swojej strony na inny hosting. Strona postawiona jest na jednym z najpopularniejszych rozwiązań na całym świecie, czyli na WordPressie. Zastanawiasz się jak to zrobić poprawnie i jak musisz się do tego przygotować? Zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu. Z niego dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji.

O czym musisz pamiętać, przed przeniesieniem WordPressa na inny hosting?

Niezależnie od tego, jakie były Twoje motywy przeniesienia sklepu, domeny lub strony musisz wykonać jedną bardzo ważną rzecz. Mianowicie konieczne jest dokładne zweryfikowanie ofert dostępnych na rynku e-commerce. Już raz okazało się, że wybór, jakiego dokonałeś, nie był najlepszy. Dlatego warto uniknąć powtórzenia tego błędu. Pomoże Ci w tym dokładne przyjrzenie się zarówno ofertom, jak i usługodawcom. W pierwszej kolejności sprawdź, czy stosunek parametrów, jakie mogą Ci zaoferować, do ceny nie jest zbyt wygórowany. Pamiętaj, że super oferta, jakiej jeszcze do tej pory nie było na rynku, może nie być tym, czego szukasz. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ bardzo często ci, którzy w pewnym stopniu opanowali rynek, lubią dopisać do umowy bardzo drobnym druczkiem klauzule, które w dość diametralny sposób zmieniają opłacalność oferty. Oczywiście nie wszyscy stosują tego rodzaju praktyki. Jednak warto mieć na uwadze, możliwość zostania oszukanym. Czujność może Cię przed tym uchronić.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim podczas wyboru hostingu współdzielonego, serwerów VPS lub serwerów dedykowanych musisz pod uwagę wziąć:

  • rodzaj dysków, na których opiera się hosting (SSD, NVMe SSD lub HDD);
  • pojemność dyskową;
  • ilość miesięcznego dopuszczalnego transferu;
  • ograniczenia związane z ilością baz danych, kont e-mail oraz domen;
  • zęstotliwość wykonywania kopii zapasowych;
  • certyfikację SSL.

Pierwszy krok już za Tobą, co dalej?

Wybór odpowiedniego hostingu już za Tobą, więc zastanawiasz się pewnie, co musisz teraz zrobić. Przyszedł czas na przeniesienie WordPressa na ten nowo wybrany serwer. Możesz to zrobić na 3 sposoby:

  1. automatycznie za pomocą wtyczki WP;
  2. samodzielnie (ręcznie);
  3. korzystając z pomocy specjalistów.

WordPress – zmiana domeny strony

Dokonanie zmiany domeny strony na platformie WordPress jest wyjątkowo proste i intuicyjne. To, co musisz zrobić, to przejść do ogólnych ustawień w kokpicie WordPress i wpisać nową nazwę domeny w polu Adres WordPress (URL) oraz Adres witryny (URL). Co dalej? Musisz podłączyć domenę w cPanelu do zarządzania hostingiem. Nie możesz też zapomnieć o podmienieniu adresów wygenerowanych przez WP w bazie danych. Ułatwić Ci to może wtyczka Better Search Replace.

Przenieś WordPressa przy pomocy wtyczek

Jak już wspomnieliśmy, jednym ze sposobów na przeniesienie WordPressa na inny hosting, jest użycie odpowiednich wtyczek. Na rynku dostępnych jest kilka, które cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Dzięki nim przenoszenie domeny, strony firmowej, sklepu czy bloga będzie niemal w pełni zautomatyzowane. Do dwóch najpopularniejszych należą:

  • All-In-One WP Migration;
  • Duplicator.

Jeśli już się na którąś zdecydujesz, wystarczy, że ją pobierzesz, zainstalujesz – zarówno na starym, jak i nowym CMS’ie. A następnie z poziomu kokpitu WP przejdziesz do zakładki wtyczki i klikniesz opcję Export. To jeszcze nie koniec. W wyświetlonym widoku kliknij miejsce, do którego chcesz przesłać pliki strony. Do wyboru masz różne opcje:

  • chmura Google Drive;
  • OneDrive;
  • Dropbox;
  • dysk twardy;
  • FTP.

Ja ze swojej strony mogę Ci poradzić, abyś wybrał opcję File oraz skompilowanie wszystkich plików strony w jeden plik, którego rozszerzeniem będzie .wpress.

Przenieś WordPressa przy pomocy wtyczek

Gdy już plik zostanie pobrany, przejdź na hosting z nową konfiguracją WordPressa i kliknij przycisk Importuj. Znajdziesz go również w zakładce wtyczki. Wrzuć plik, wykaż się odrobiną cierpliwości, aż wtyczka przetworzy dane, a na koniec zaakceptuj nadpisanie danych. Gotowe. Z tym ostatnim krokiem, właśnie udało Ci się przenieść stronę na nowy hosting. Została Ci do zrobienia jedna bardzo prosta czynność. Musisz wejść do sekcji ustawień nowego WP i kliknąć opcję Bezpośrednie odnośniki. Pojawi się lista, z której wybierasz opcję permalinks i zapisujesz zmiany. Koniec.

Jak ręcznie przenieść WordPressa?

W celu ręcznego przeniesienia WordPressa na nowy hosting musisz wykonać następujące czynności:

  • eksportować kopię bazy danych MySQL na nowo wybrany hosting — wykonasz to na przykład przy pomocy aplikacji phpMyAdmin;
  • przenieść kopię plików ze starego serwera przy pomocy FTP — konieczne jest w tym momencie zalogowanie się do konta FTP na starym serwerze i
  • przekopiowanie plików strony. Następnie wrzucenie ich na konto FTP na nowym hostingu. Pamiętaj, aby użyć przy tym kopii zapasowej pliku;
  • zaktualizować plik wp-config.php — w tym kroku musisz przejść do pliku wp-config.php. Znajduje się on w głównym folderze WordPressa. Musisz otworzyć go za pomocą edytora tekstowego, a następnie wprowadzić informacje dotyczące nowej bazy danych, z którą platforma ma się połączyć. We wspomnianym pliku musisz edytować wyłącznie cztery pozycje:
  1. define(’DB_NAME’, 'nazwa_bazy_danych’);
  2. define(’DB_USER’, 'nazwa_uzytkownika_bazy_danych’);
  3. define(’DB_PASSWORD’, 'haslo_do_bazy_danych’);
  4. define(’DB_HOST’, 'adres_bazy_danych’);
  • przekierować domenę na nowy serwer — to już ostatni krok. Możesz go wykonać za pomocą adresów DNS.

Skorzystanie z usług specjalistów

Usługi specjalistów

Z różnych przyczyn możesz nie chcieć robić tego samodzielnie, a nawet automatycznie. Wszak strona, którą przenosisz ma dla Ciebie ogromną wartość. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie opcji trzeciej. Czyli z pomocy doświadczonych osób. Jeśli więc szukasz kogoś, kto mógłby przenieść dla Ciebie stronę WordPress na nowy hosting, to polecam swoje usługi. Mam bogate doświadczenie, które pozwoli na przeprowadzenie całego zabiegu w sposób bezpieczny dla Twoich danych oraz szybki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam do współpracy

Napisz do mnie