Zacznijmy może od tego w ogóle, czym jest WordPress. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że jest to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów do zarządzania treścią strony www lub bloga. Na rynku znajduje się wiele firm, software house-ów oraz agencji, które pochwalić się mogą tym, że specjalizują się w tworzeniu stron internetowych opartych właśnie o to konkretne oprogramowanie. Nie wszystkie jednak czarno na białym przedstawiają zalety i wady WordPress.
Jest to błąd. Dlaczego?
Ponieważ moim zdaniem, wybór systemu do zarządzania treścią jest jednym z kluczowych momentów, dlatego właśnie masz prawo wiedzieć, jak wygląda rzeczywistość. Choć oczywiście nie da się nie zauważyć ogromu zalet, jakimi wyróżnia się WordPress, to warto wiedzieć też, że ma on swoje wady. Zastanawiasz się teraz pewnie, na co zwrócić należy uwagę oraz jak w odpowiedni sposób zlecić firmie zewnętrznej stworzenie strony opartej na oprogramowaniu WordPress?
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Cechy charakterystyczne dla stron postawionych na WordPress
Wiesz już, czym jest WordPress. Powinieneś również mieć świadomość tego, że system ten rozwijany jest przez dużą liczbę programistów i Web Developerów rozsianych po całym świecie. Obecnie, czyli w roku 2021 jest wykorzystywany do tworzenia stron biznesowych oraz rozbudowanych portali www. Na początku jednak służył wyłącznie jako oprogramowanie do tworzenia blogów. Jak więc widzisz, upływający czas oraz praca tysięcy ludzi nad tym oprogramowaniem okazała się opłacalna.
Wśród wielu informacji dostępnych w sieci o tym oprogramowaniu ciężko jest określić jednoznacznie, co stoi za ogromną popularnością tego systemu. Wielu twierdzi, że fakt, iż jest on wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze. Jak również to, że nie potrzebujesz mieć zaawansowanej wiedzy programistycznej, aby stworzyć własną stronę internetową.
Czego więc potrzebujesz? Przede wszystkim czasu i chęci.
Nie możemy powiedzieć, żeby znajomość podstaw systemu znaczników HTML nie była pomocna, jednak nie da się nie zauważyć, że na systemie WordPress powstają doskonałe jakościowo strony internetowe, dzięki samozaparciu. Ogromną rolę w tym kontekście odgrywają wszyscy ci, którzy pracują nie tylko nad rozwojem CMS, ale także nad tym, aby dostęp do materiałów, z których możesz dowiedzieć się jak najwięcej o systemie, był łatwy. To właśnie dzięki nim możesz bez problemu w sieci znaleźć drogocenne wskazówki oraz informacje jak wręcz krok po kroku stworzyć stronę www z prawdziwego zdarzenia. Z materiałów znalezionych w internecie dowiesz się też jakie problemy i trudności możesz spotkać.
Czy to wszystko, jeśli chodzi o zalety platformy WordPress?
Zdecydowanie nie. Nie wspomnieliśmy jeszcze o jednej. Bardzo ważnej. Jest ona w pełni darmowa. Ponadto jej możliwości pozwalają na bezproblemowe rozbudowanie o dodatkowe elementy – darmowe i płatne. Dzięki temu możesz bez problemu do woli poszerzać jej możliwości.
Uwaga! Strona na WordPress – co powinieneś mieć na uwadze?
Jak to zazwyczaj bywa, gdy mówi się o nadmiarze informacji – nie trudno jest znaleźć takie, które bardziej mogą zaszkodzić, niż pomóc. Dlaczego? CMS WordPress jest darmowym oprogramowaniem. Każdy w zasadzie może na nim pracować. Możesz więc natknąć się na informacje, pochodzące – delikatnie mówiąc – z niesprawdzonego źródła. To właśnie dlatego, możliwe jest spotkanie setek tysięcy, jak nie milionów witryn, które pozostawiają wiele do życzenia, chociażby w zakresie szybkości działania czy optymalizacji pod kątem SEO.
Choć prosty w obsłudze interfejs zarządzania stroną jest niewątpliwie zaletą. To jak mówi starodawne przysłowie „każdy kij ma dwa końca”. Okazuje się, że sam w sobie mocno obciąża stronę, tym samym negatywnie wpływając na szybkość jej działania. Gdy połączysz to z dodatkowymi elementami darmowymi, może okazać się, że strona będzie jeszcze wolniejsza.
Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?
Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że osoby, które mają odpowiednie doświadczenie, chociażby w zakresie optymalizacji stron postawionych na platformie WordPress będą wiedziały jak tego uniknąć.
Czy przedstawiony powyżej problem jest jedynym, na który możesz się natknąć? Niestety nie. W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że strony oparte o ten CMS często są obiektem różnego rodzaju ataków hakerskich. Dlaczego? Przyczynia się do tego, chociażby właśnie popularność tego systemu.
Znów musimy wrócić do tego, że każda zaleta, ma również swoje wady. Choć może to absurdalnie brzmieć, to właśnie tak jest. Wspominaliśmy o tym, że zaletą jest łatwa dostępność do ogromnej ilości dodatków i to prawda. Jednak wziąć musisz pod uwagę także to, że część z nich tworzona jest przez osoby, które niewiele wspólnego mają z profesjonalnymi zespołami programistycznymi. Co to oznacza? Chociażby to, że bardzo często moduły te mają luki w zabezpieczeniach. A to z kolei prowadzić może do niezliczonej ilości problemów. Takie działanie jest najczęściej nieświadome. Zdarzają się jednak również rozszerzenia, które same w sobie zaliczyć możesz do tych z kategorii złośliwych.
Jak masz się dowiedzieć, czy strona postawiona na CMS WordPress jest odpowiednio przygotowana?
Zastanawiasz się nad wyborem firmy, która będzie podwykonawcą Twojej strony internetowej i chcesz, żeby platformą był WordPress? Zastanawiasz się jednak jak wybrać odpowiednią firmę? Najlepsza rada, jaką możemy Ci dać to – nie bój się zadawać pytań. Czego przede wszystkim powinieneś chcieć się dowiedzieć?
- Dowiedz się, przy pomocy jakich narzędzi zostanie stworzona Twoja strona. Pytaj o wady i zalety wybranych narzędzi.
- Dowiedz się, czy strona zostanie stworzona pod Ciebie, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.
- Dowiedz się, czy zespół wykorzysta gotowy szablon, czy może raczej jeden z popularnych edytorów wizualnych, w tym np. Divi, Elementor czy WP Baker.
- Zapytaj o to, jakie wtyczki zostaną zainstalowane na stronie. Nie powinno być żadnego problemu z ich podaniem. Zwłaszcza jeśli firma, szczyci się tym, że od wielu lat zajmuje się tworzeniem stron opartych o ten CMS.
- Dowiedz się jakie możliwości będzie dawała Ci platforma – czy będziesz mógł edytować treści i zdjęcia na stronie? Czy będziesz mógł tworzyć nowe podstrony samodzielnie? To jest ważne przed podjęciem decyzji.
- Poproś o listę realizacji, dzięki temu zobaczysz, jak w rzeczywistości działają przygotowane przez daną firmę strony. Co z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.
WordPress – czy to jest platforma dla Ciebie?
Artykuł mamy nadzieję, przybliżył Ci temat wykorzystywania systemu CMS WordPress. Poznałeś jego wady i zalety. Podjęcie decyzji powinno być więc prostsze. Firma Sam specjalizuje się w tworzeniu stron internetowych opartych o ten konkretny system. Dlatego, jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną.
0 komentarzy